Ucuzluğun adresi: Tahtakale

Yiyecekten süs eşyasına, giyimden mutfak eşyasına kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabileceğiniz bir yer Tahtakale. Üstelik fiyatlar da çok daha ucuz.

3192
PAYLAŞ

İstanbulluların haydi biraz turlayıp alışveriş yapalım, nostaljik takılalım dediği yerlerden biridir Tahtakale. O daracık sokaklarda, kalabalıktan diğer insanlarla omuz omuza dolaşırken her ne kadar “of aman” denilse de, bu turlamanın ayrı bir zevki vardır. Parası az olan da çok olan da mutlaka uğrar Tahtakale’ye. Nişantaşı ya da Bağdat Caddesi’ndeki lüks mağazalardan giyinen sosyetenin ünlüleri bile yeri geldi mi, tebdili kıyafetleriyle arzı endam ederler buraya. Çünkü Tahtakale sokaklarında aklınıza, hayalinize gelmeyecek şeyleri bulmanız mümkündür.

Tahtakale, Sirkeci, Eminönü, Mahmutpaşa… Bu mahalleler birbirine iç içe geçmiş sokaklara sahiptir. Bu yüzden eğer tam olarak Tahtakale’yi gezecekseniz, en iyi başlangıç noktası Mısır Çarşısı olacaktır. Mısır Çarşısı’na girip batıdaki kapısı Hasırcılar’dan çıkış yapın. Eğer kapıyı bulamazsanız, burnunuza gelen Türk kahvesi kokusunu takip edin. Çünkü kapıdan çıkar çıkmaz karşınızdaki köşede Kurukahveci Mehmet Efendi olacak. Önündeki uzun kuyruk, bu meşhur ve güzel kahveyi almayı bekleyenler. Değer mi onca dakika bir kahve için kuyrukta beklemeye, demeyin! 1871’den beri hizmet veren Kurukahveci Mehmet Efendi ekibi o kadar hızlı ki, kuyruk çabucak eriyip gidiyor. Fiyatları da oldukça uygun, paketin gramajına göre 2-9 lira arasında değişiyor. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin bulunduğu köşeden başlayan yer Hasırcılar Caddesi. Bu yolun üzerinde gezginleri pek çok sürpriz bekliyor. İlk karşımıza çıkanlar, yemesek de gözümüzü şenlendiren şekerlemeciler. Sıra sıra dizilmiş dükkanlardaki rengarenk şekerlemelerin bir sanat eseri gibi tasarlanıp, dizilişlerine hayran kalacaksınız. Tatmak serbest, alıp almamaksa size kalmış.

Yaşı 50’nin üzerinde olanların daha kolay anımsayacağı bir çikolata markası çarpıyor gözümüze: Mabel. Hasırcılar üzerindeki bu dükkan 1947’den beri müşterilerini çikolata ve diğer şekerlemeleriyle buluşturuyor. Birkaç adım ileride yine geçmişin ünlü markalarından biri var, 91 yıllık Elit çikolataları.
İnsan seli arasında itiş kakış ilerlemeye devam ederken süt ürünleri satan dükkanlar giriyor sıraya. Fiyatlar birçok semte göre uygun. Ancak, tatlı dilli tezgahtarlara hemen kanmayın. Kendinizden emin olun. Yoksa tuzlu olan peyniri bile size tuzsuz olarak tanıtırlar, tatsanız da size tuzsuz gelir. Ancak eve döndüğünüzde gerçeği anlarsınız.

Hasırcılar’ın yan sokaklarında baharatçılara rastlarsınız. Her türlü baharatı bulabileceğiniz bu dükkanlarda da diğer semtlere göre fiyatlar ucuz. Örneğin kadınların cilt bakımında kullandığı argan yağının 30 mililitresi herhangi bir yerde 24 lirayken, Tahtakale’de 12 liraya bulunabiliyor.

Her ne kadar tabelalarda adı cadde olarak geçse de bu daracık sokaklarda aklınıza gelmeyecek her şeyi bulmanız mümkün. İşte bunlardan birinin köşesinde seyyar gözlükçü duruyor. Numaralı yakın gözlüklerinin tanesi sadece 10 lira. Bazılarında okuma ışığı da var. Gece yatağa uzandınız, ışığı kapattınız ve yanınızda uyuyan eşinizi rahatsız etmek istemiyorsanız bu gözlüklerden alabilirsiniz. Sağlıklı mı, derseniz bence sık kullanmamakta fayda var.
Son dönemin gözdesi, kuşkusuz ki selfie çubukları. Değişik semtlerde en düşük 10 liraya alabileceğiniz bu çubukları Tahtakale telefon santralinin bulunduğu sokakta 5 liraya bulabilirsiniz.

Taklitlerden sakının
Bu kadar ucuzluğun yanı sıra bazı ürünlerin fiyatları değişmiyor. Örneğin, son yılların modası, özellikle de kadınların ilgi gösterdiği ahşap boyama kurslarının ahşap ürünleri… Hasırcılar caddesinde bunları satan dükkanlar var. Aman ha, ucuz diye atlamayın. Oturduğunuz semtte daha ucuzunu bulabilirsiniz.

Bir de ucuz görünen ama taklit olan ürünler var. Örneğin, ben kullandığım tıraş bıçağının bir paketini 50 lira civarında alırken, Tahtakale’de 20 liraya bulunca sevinmiştim. Ama tıraş olurken sevincim kursağımda kaldı. Tıraş bıçağı taklit çıkmıştı. Her şeyiyle o kadar başarılı taklit etmişlerdi ki, anlamak mümkün değildi. Benim tespit edebildiğim taklit ürünlerden biri de Japon yapıştırıcılar. En yaygın olanı 502 adlı marka. Ama bir de taklidi var. ‘502’ yerine ‘S02’ yazmışlar üzerine. Göz yanılması çoğu zaman işe yarıyor.

Hasırcılar Caddesi’nde ilerlerken, karşınıza çıkacak daha pek çok şey var. Süsçüler, kına ve düğün için malzeme satanlar, baby shower ürünleri, poşetçiler, nayloncular, paketçiler, bıçakçılar, hasırcılar, tahta kaşıkçılar… Dedik ya Tahtakale’de ne ararsanız var.

Hanları gezmeden olmaz
Bir başka önerimiz de sokak üzerinde gördüğünüz dükkanlarda satılanları hemen almamanız. Önce ürünlerin fiyatlarını öğrenin. Sonrasında eskisiyle, yenisiyle birçok hanı ve pasajı bünyesinde barındıran sokakları karış karış gezin. Daha çok hediyelik eşya, giyim kuşam türü şeyleri bulabileceğiniz Şark Han, bijuteri ürünlerinin yer aldığı Marputçular Çarşısı, kuaför malzemeleri, elektrikli ev aletleri gibi şeylerin satıldığı Zaza Han bunlardan sadece birkaçı.

Küçük bir tüyo vereyim; çok eski hanlara girerseniz eğer, mutlaka yolu sorun. Yoksa, çıkmak için debelenip durursunuz. Benim başıma geldi de…

Gezmekten yorulduğunuzda, biraz da acıktığınızda, hem soluklanıp hem de bir şeyler atıştırmak istiyorsanız Uzunçarşı caddesindeki tarihi Özkan Köftecisi’ni deneyin. 55 yıldır hizmet veren köftecinin birkaç adım ilerisinde pidecisi de var. Canınız börek çörek türü şeyler çektiyse, yine aynı cadde üzerinde 89 yıldır hizmet veren Tarihi Kardeşler Pide ve Börekçisi’ni de tercih edebilirsiniz.

PAYLAŞ