Eski Foça

2692
PAYLAŞ

Ege sahilinde eski dokusunu koruyabilmiş nadir yerlerden biri Eski Foça. Burası kasabanın tarihi merkeziyken zamanla yerleşime yeterli olmayınca 20 km kuzeyindeki koylarda yeni yerleşim başlamış. Daha çok İzmirlilerin gittiği Yeni Foça yazlıklarla dolu. Bizim yazımızın konusuysa eski dokusunu koruyan Eski Foça olacak.

Bir büyük bir küçük olmak üzere iki limanı olan Foça, Antik Çağ’da İyon yerleşimiymiş. Günümüz nüfusu 32.000 kişi olan Foça’nın kuruluşu M.Ö. 11. yüzyıl. Foça, yerel halkın deyimiyle ‘Phokaia’, tarih boyunca Mısır ve İyonya kentleri arasında yapılan ticarette önemli rol oynamış. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığından önemli bir arkeolojik merkez. 1953’te başlayan kazılarla Helenistik dönemden kalan tiyatro, Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı, Liman Kutsal Alanı, Foça’ya yaklaşık 7 km mesafedeki ‘Taş Kule’ olarak bilinen Pers Mezar Anıtı ortaya çıkartılmış. Yapımı M.Ö. 580’lere dayanan Kybele Tapınağı zamanında denizcilerin bolluk bereket dileyip adak adadıkları yermiş. Foça’yı çevreleyen ve günümüzde Heredot Duvarı denilen surlar, zamanında 18-20 metre yükseklikteymiş. Foça kent duvarları olarak da anılan yapı, bir kayıkhaneymiş aynı zamanda.

Foça sadece tarihiyle değil, doğası ve mimarisiyle de göz kamaştırıyor. Limandaki balıkçı tekneleri, sahil yolu boyunca çiçeklerle bezeli 2-3 katlı eski Rum evleri, salaş balıkçılar, daracık sokaklar ve güler yüzlü insanlar… Denizse her zaman berrak ve temiz.

Foça’da en güzel günbatımlarını ünlü tarihçi Homeros’un da çok etkilendiği Siren Kayalıkları’na karşı izleyebilirsiniz. Rivayete göre denizkızı şeklindeki mitolojik yaratıkların (sirenler) çığlıklarının büyüsü denizcilerin rotalarını değiştirip gemilerin kayalıklara çarpıp parçalanmasına neden olur. Siren Kayalıkları’nın rüzgarda çıkardığı sese bakılırsa efsanenin nereden çıktığını anlamak zor değil. Günümüzdeyse bu kayalıklar dünyanın nadir bulunan 12 memelisinden biri olan Akdeniz Fokları’nın yaşam alanı.

Yapmadan dönmeyin
Sahilde boyozla kahvaltı: Kendini popüler kültür yozlaşmasından uzak tutmuş olan Foça’da sabah saatlerinde eski çarşıyı dolaşın ve bir fırına girip boyoz alın. Sonra liman çevresindeki çay bahçelerinden birine gidip birer çay söyleyin. Kıyıları balık ve yosun kokan Foça’yı izleyerek kahvaltı edin.

Balıkçıda yan masayla sohbet: Mutlaka balıkçıda oturmalı, Ege ezgileri eşliğinde kadeh tokuşturmalı. Leziz Ege mezelerinden tadılırken yan masayla sohbete başlanmalı. Ege halkı, özellikle de Foçalılar çok samimi. Siz konu açmasanız bile daha ana yemek gelmeden bir bakmışsınız yan masayla sohbettesiniz…

Tadına bakın
Yoğurtlu kupa balığı: Kupa balığının sarımsaklı yoğurtla servis edildiği bu yöresel yemek, sıra dışı ve güzel bir tada sahip.

Foça Karası: Foça’nın antik dönemden beri var olduğu düşünülen bu üzüm çeşidinden yapılan şarapların tadına mutlaka bakın.

Mutlaka görün
Adalar ve foklar: Çıkacağınız mavi turda Foça’ya yarım saat uzaklıktaki Orak Adası, Siren Kayalıkları, İncir Adası’nı görebilirsiniz. İncir Adası’ndaki antik yerleşim alanları ve Siren Kayalıkları’ndaki foklar ilginizi çekecek.

PAYLAŞ