Karalahana yemeği

562
PAYLAŞ

Merhaba sevgili okurlar,
Dünya yemek sahnesine konmak üzere Türk mutfağından bir yemek seç deseler hiç tereddütsüz gururla ismini verebileceğim bir yemektir karalahana yemeği. Çok faydalı bir kış sebzesi olan karalahananın adı, Alman beslenme uzmanı Gayelord Hauser’ın 30 sene önce okuduğum bir kitabında geçer. Hauser dünyanın en faydalı sebzelerinin birinci ve ikinci sırasına karalahanayı koyar.

Bizde daha ziyade iç Karadeniz bölgesinin mutfağıyla özdeşleşmiştir karalahana. Fazla tüketilmesi halinde guatr hastalığına sebebiyet verildiği bilinir ama yılda bir kaç kez yenen karalahananın hiçbir zararı söz konusu olamaz.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi mutfak sanatlarında güncel trend arka bahçede olanı pişirmek. Yerel yemekler ve köy mutfağı da böylece önem kazanıyor. Tarihinde savaş ve yokluk görmüş ülkeler bu açıdan zengindir. Çünkü yokluk, evde ne varsa bir arada kaynatıp sofraya koymak suretiyle yapılan yemeklerin icat edilmesine aracılık etmiştir. Bu yemekler zamanla reçetelere dönüşülür. Bizim mutfağımızda bu türden sayısız yemek var. Karalahana yemeği de bunlardan biri. Kış aylarında içimizi ısıtacak, son derece sağlıklı, çorba-yemek arası bu yemeği beğeneceğinizi umuyorum.

Malzemeler
1 adet dana kemiği (ikiye bölünmüş)
200 gr haşlanmış barbunya fasulyesi (kırmızı fasulye de olur)
6 demet karalahana
6-8 adet doğranmış Arnavut biberi
4-5 adet yemeklik doğranmış orta boy soğan
100 gr mısır unu
200 gr iç yağı (kuşbaşı doğranmış)
Tuz

Hazırlanışı
Öncelikle kemikleri soğuk suda 3-4 saat bekleterek kanının çıkmasını sağlayın. Sonra kemikleri yıkayın ve 5 lt suda kaynamaya bırakın. Kaynama esnasında üzerinde biriken köpükleri kevgirle alıp atın. Başka bir tencerede yıkanmış ve doğranmış karalahanaları 3-5 dakika arası haşlayın. Bu, lahananın acı suyunu atmasını sağlayacaktır. Süzgeçle tencereden aldığınız lahanaları ve doğranmış soğanları kaynayan kemik suyuna atın ve 45 dakika kısık ateşte pişirin. İç yağını bir tavada kıkırdakları çıkana kadar eritin ve yemeğin içine ilave edin. Ardından Arnavut biberi ve haşlanmış fasülyeleri ekleyin. Mısır ununu bir bardak suyla çırpın ve onu da pişmekte olan yemeğe ilave edin. Bu yemeğe kıvam vermek içindir. Tuzu ekledikten sonra 10-15 dakika daha pişirin ve sıcak olarak servis edin. Fırından taze çıkmış mısır ekmeği bu yemeğin yanına fevkalade yakışacaktır. Afiyet olsun.

*Fotoğraflar: Ali İnceoğlu

PAYLAŞ