Zerdeçal ile ev yapımı güzellik

Zerdeçalla hazırlanan güzellik maskeleri Asya topraklarında yüzyıllardır kullanılır. Basit bir zerdeçal bakım maskesi hazırlamak son derece kolaydır. Nemlendirici ve peeling özelliklerinin yanı sıra akne tedavisinde de faydalıdır.

1186
PAYLAŞ

Sürdürülebilir ve doğal bir yaşam için kozmetiklerle aramıza bir miktar mesafe koymamız gerektiği artık herkesin malumu. Çok iyi biliyoruz ki evde doğal ürünlerle hazırlanan cilt bakımı kürleri günümüzde endüstrinin sunduğu kimyasal ürünlerden çok daha etkili ve zararsız. Biz de bu yazıda bunlardan birini ele alıyoruz: Zerdeçallı yüz maskesi.

Zerdeçalla hazırlanan güzellik maskeleri Asya topraklarında yüzyıllardır kullanılır. Çin ve Hint tıbbında ve kür geleneğinde iyi bilinen birer bakım yöntemi olarak kullanılan bu maskeler aynı zamanda ayurvedik tedavi sisteminin de birer parçasıdır. Öyle ki Güney Asya’da gelinlerin düğün gününe kadar yaptıkları bakım ve hazırlıklar içerisinde önemli bir yere sahiptirler. Gelinin büyük gecede kusursuz bir cilde sahip olmasını sağladıklarına inanılır. Zerdeçal artık Batı’da da popülerlik kazanmış durumda. Birçok sağlık problemini hafifletmesi ve cildi her anlamda iyileştirmesi bu ünü kazanmasında etkili.

Zerdeçal maskeleri akne ve egzama tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ciltte aknenin neden olduğu yangı ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olurken cildin iyileşme sürecini hızlandırır. Zerdeçalın içerisindeki antioksidanlar aynı zamanda cilt yenileyici görevi görürler. Minimal çizgilerin ve kırışıklıkların yumuşatılması ve cilde genç bir görünüm kazandırılması amacıyla da aktif olarak kullanılan zerdeçala gül hastalığı tedavisinde de başvuruluyor.
Basit bir zerdeçal bakım maskesi hazırlamak son derece kolaydır.

Nemlendirici ve peeling özelliklerinin yanı sıra cildin kızarık görünümünü yumuşatmaya yarar. Cilt tazelenir ve gözle görünür bir parlaklık kazanır. Evde hazırlanan maskeler içeriğine müdahale edebildiğiniz için ve taze olmaları nedeniyle daima daha etkili sonuç verirler.

Bu tarifin pek çok farklı versiyonu bulunmakla beraber paylaştığım tarif en temel olanı. Kimileri bu karışıma bir miktar limon suyu ekleyerek cilde aydınlık kazandırma özelliğinden yararlanmak isteyebilir.

Öte yandan ekleyeceğiniz bir miktar nohut unu, maskenin kıvamını koyulaştırmanızı sağlayacaktır.

İçindekilerzerdeçal
1 çay kaşığı zerdeçal
1 çay kaşığı ev yapımı elma sirkesi
1 çay kaşığı organik badem yoğurdu
2-3 damla lavanta yağı
Bir tutam karbonat
1 çay kaşığı saf gül suyu
2-3 damla kantaron yağı
İsteğe bağlı olarak karışıma cildin yağını düzenlemek için 1 çay kaşığı limon suyu ekleyebileceğiniz gibi, akneye meyilli cilt sahipleri 1-2 damla çay ağacı yağı kullanabilir. Aksine kuru bir cilt yapısına sahip olanlar ise karışıma bir miktar hindistan cevizi yağı ekleyebilirler. Ayrıca eğer vegan değilseniz maskede klasik yoğurt ve bal da kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı
Bir kasede zerdeçal ve yoğurdu karıştırın. Arkasından diğer tüm içeriği ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Yoğurt miktarını değiştirerek maskenin kıvamını ayarlayabilirsiniz. Ancak zerdeçal kuvvetli bir leke bırakıcı özelliğe sahip olduğu için maskenin koyu bir kıvamı olmasına ve kıyafetlerinizi batırmamasına dikkat edin. Yüzünüzü tamamen temizleyin ve varsa makyajınızı çıkarın. Saçlarınız uzunsa toplamanızı öneririm. Lekelenme ihtimaline karşı eski bir tişört giyin.

Maskeyi yüzünüzün tamamına eşit şekilde uygulayın. Göz altlarınız da dahil. Zerdeçalın içerisindeki antioksidanlar antienflamatuar özellikleri sayesinde göz altı çizgileri ve koyu lekeleri hafifletici özellik gösterecektir. Artan maske karışımını buzdolabında saklayabilir ve birkaç gün sonra tekrar kullanabilirsiniz. Maskenin yüzünüzde 20 dakika kadar kurumasını bekleyin ardından ılık su yardımıyla maskeyi yüzünüzden çıkarın. Sarı lekelerin çıkması biraz zaman alabilir. Ardından yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın. Cilt sorunlarınızın derecesine bağlı olarak maskeyi birkaç günde bir ya da haftada bir gibi aralıklarla tekrarlamanızı öneririm.

Maskenizi uyguladıktan sonra, uzanın ve gözlerinizi kapayın. Bu 20 dakikayı cildinizı ve aynı zamanda zihninizi dinlendirmek ve yenilemek için bir tatil gibi düşünün. Rahatlamanıza yardım edecek birkaç ufak tüyo eklemek gerekirse, örneğin suda bekletilmiş ve soğutulmuş iki tane papatya çayı poşetini gözlerinize kapatabilirsiniz. Alternatif olarak iki dilim salatalık veya gül ya da lavanta suyuyla nemlendirilmiş iki adet pamuk da aynı işlevi görecektir. 20 dakikalık bekleme süresinin ardından cildinizi ılık suyla yıkadıktan ve maskeyi tamamen cildinizden çıkardıktan sonra son olarak yüzünüze bir kaç kez soğuk su çarpın ve cildinizi nazikçe kurulayın.

PAYLAŞ