Permablitz birlikteliği

Bir grup tutkulu insanın bir araya gelerek son derece hızlı bir şekilde bir permakültür ortamı yaratmasına ‘Permablitz’ deniyor. Son dönemde iki kere bunu tecrübe etme şansım oldu.

941
PAYLAŞ

İnsan dayanışması genellikle sinerji formunda karşımıza çıkar, sembiyoz şeklinde değil, çünkü kimse hayatta kalmak için gerçek anlamda bir diğerine ihtiyaç duymaz, tabii bebekler hariç. Ama iki veya daha fazla kişi, ortak bir hedefe ulaşmak için güçlerini birleştirmeye karar verirse, işte o zaman bambaşka bir durum ortaya çıkar.

Baskın anlamına gelen (blitz) kelimesi aslında İkinci Dünya Savaşı zamanlarından dile yerleşmiştir ama en çok Amerikan futbolunda kullanılır. Takımın tüm defans oyuncularının, her zamanki yerlerini terk edip, karşı takımın top taşıyıcısını devirmek için onun peşine düşmelerine verilen addır. ‘Permablitz’ kelimesi ise, bir bahçeyi ekstra hızlı bir şekilde geliştirmek için bir araya gelen gruba verilen isimdir. Günün sonunda sonuç mükemmel olur. İşlenmesi gereken bir arazide, günün birkaç saati boyunca bir kişinin toprak sürdüğünü düşünün… Tohum atmak ve sulamak için hali kalır mı? Böyle bir çiftçiliğin başarılı sonuçlar elde etmesi beklenemez. Ama, beş kişinin bir arada çalışıp iş bölümü yaptığı ‘Permablitz’ yönteminde, bütün iş iki saat içinde bitirilebilir.

Normalde bu tür etkinlikler rastgele insanları bir araya getirir. Her birinin kendine ait yetenekleri vardır, biri marangoz olabilir, diğeri bir sanatçı, belki bir şef ve hepsinin harika bir sonuç elde etmek için bir araya getirdikleri farklı özellikleri olabilir. Örneğin bazı insanlar ellerini iyi kullanırlar, bazıları detayları görür, bazılarının kafası daha iyi çalışır, diğerleri büyük resme bakıp olayların genelini görebilir. Herkes Permablitz etkinliğine kendi yöntemleriyle katkıda bulunabilir ve sonuçta herkes kendi çapında kazançlı çıkar.permablitz-2

Yaptığımız son Permablitz etkinliği Mayıs ayındaydı. Ek Biç Ye İç çalışanlarından birinin evi için yaptık. Konuyu sosyal medyadan duyurduk ve kendi personelimiz de dahil, yaklaşık 12 kişi topladık. Herkes kendini tanıttı, onlara planı anlattım ve bahçeyi gösterdim. Neyin nerede olması gerektiğini söyledim. Aslında Permablitz daha çok bir komünite yaratmak meselesidir ve genellikle bu işin finansmanı zordur ama bu sefer büyük bir bütçe gerekli değildi. Çünkü katılımcılardan kendi bahçe aletlerini getirmesini istedik.

Çalışma sırasında sorusu olanlar olduğunda, bir araya gelip konuyu konuştuk, fikirlerimizi paylaşıp beraberce öğrendik. Tabii ki, en az bir kişinin profesyonel olması ve rehberlik etmesi gerekiyor bu iş için, ama genellikle permakültürde sonuç almanın binlerce yolu var ve bazen başarının sırrı yaratıcılıkta yatıyor.

Birkaç saatlik sıkı çalışmanın ardından herkes biraz kir pas içindeydi ama yüzlerinde bir memnuniyet ifadesi vardı. Bu eylemi deneyimleyip, ait oldukları alanlarının ötesinde bir dünyaya dair bilgiler öğrenmişlerdi.

Permablitz’de öğlen yemeği için iki seçenek vardır: Ya işi yapılan ev sahipleri herkese yemek verir ya da katılımcılar kendi yemeklerini getirir.

permablitz-3Benim favorim ikisinin karışımı. Bu sefer biz de öyle yaptık. Ek Biç Ye İç şefleri harika organik çorba ve dürümler hazırladı, bazı katılımcılar da kendi yaptıkları salata ve tatlıları getirdi.

Bu bahçeyi tamamlamak için iki Permablitz etkinliği düzenlememiz gerekti. Ama bazı bahçeler için daha fazla buluşma gerekebiliyor. İkinci buluşmada hepimiz beraber çalışmaya alışmıştık ve bize ilk kez katılanlara rehberlik edebildik ve yeni gelenler ilk katılımcılarla hemen kaynaştılar.

İkinci Permablitz’in sonunda, ilginç detaylar içeren, yaratıcı ve tam anlamıyla işleyen bir bahçe karşımızdaydı. Saman ve yaprakla bitki köklerini örttüğümüz büyük bir bitki yatağı, yenilebilir bitkilerden bir merdiven, Hugelkultur çiçekleri, oluklar, gübreyi saklamak için bir konteynır ve güzel bir oturma alanı yaptık ve bunların hepsi sadece sürdürülebilir ve geri-dönüşümlü malzemelerden yapıldı.

Eğer şu son cümlede saydığım şeyler hakkında en ufak bir fikriniz yoksa, ama merak edip öğrenmekve kendi ellerinizle denemek istiyorsanız bir sonraki Permablitz etkinliğimize katılın.

Ayrıca ‘Permablitz Istanbul’ Facebook sayfasından, katılabileceğiniz başka etkinlikler de bulabilirsiniz. Bu sayfayı yöneten ekip, bir yandan geliştirebilecekleri bahçeler arıyor, bir yandan da hem etkinlikleri planlayabilecek permakültür tasarımcıları hem de bahçelerde çalışacak gönüllülere ihtiyaç duruyor.

PAYLAŞ