Parkvar ile paylaşın

ParkVar, yurtdışında bir süredir var olan geçtiğimiz nisan ayında da Türkiye’de hizmet vermeye başlayan bir uygulama. Bu uygulamayla arabanızı park ettiğiniz yeri paylaşıyorsunuz. Size ait otoparkınızı değil, bildiğiniz kaldırım kenarını…

773
PAYLAŞ

Yaklaşık altı yılı geride bırakan küresel krizin ekonomide yarattığı en önemli değişimler arasında paylaşım ekonomisi muhtemelen üst sıralarda yer alır. Paylaşım ekonomisin temelinde, sahip olunan bir eşyayı, bir hizmeti hatta zamanı internet üzerinden başkasının kullanımına sunmak yatıyor. Bu bir para karşılığında da olabilir, gelecekte beklenen fayda karşılığında da. Bu alan tabii ki internet girişimlerinin gözdesi durumda.

Yurtdışında bir süredir var olan geçtiğimiz nisan ayında da Türkiye’de hizmet vermeye başlayan bir uygulama da buna bir örnek. Parkvar isimli bu uygulamayla arabanızı park ettiğiniz yeri paylaşıyorsunuz. Size ait otoparkınızı değil, bildiğiniz kaldırım kenarını…

Parkvar uygulamasının çalışma sistemi basit. ‘Park et’ ve ‘Park bul’ seçenekleri var. Adından da anlaşılacağı üzere ‘Park et’ seçeneğinde aracınızı park ettiğiniz yeri ve ne zaman ayrılacağınızı yazıyorsunuz. Bu aşamadan sonra bilgiler havuza düşüyor ve ‘Park bul’ seçeneğini çalıştıran kişilere servis ediliyor. Bu kişiler bulundukları bölgede kaç ParkVar kullanıcısının aracını park ettiğini ve park alanını ne zaman boşaltacağını görebiliyor. Bunların içinden size en uygun olanını seçebiliyorsunuz ve o park alanı bir anlamda size rezerve edilmiş oluyor.

Paylaşmayan ödemek zorunda
Peki gelir modeli ne? Uygulama sahibi parayı nereden kazanıyor? Kabaca kendi park yerini paylaşmayan ancak başkalarının yerlerine talip olanların satın aldıkları puanlardan. Uygulamada Parky puan sistemi var. Bir kişinin park yerini alıyorsanız ona Parky puanlarınızdan vermelisiniz. Puanları biriken kullanıcılar da isterlerse anlaşmalı istasyonlardan yılda 75 liraya kadar ücretsiz yakıt alabiliyor.

Parkvar kurucusu Fırat Cem Utku
Parkvar kurucusu Fırat Cem Utku

Nisanda devreye giren uygulamada kullanıcı sayısı Eylül başı itibariyle beş bini aşmış durumda. Ancak hâlâ ciddi eksikleri var. Öncelikle Android uygulaması henüz devreye girmiş değil. Kurucu Fırat Cem Utku, girişimin bu aşaması için yatırımcı aradıklarını belirtiyor ve önümüzdeki dönemde devreye sokmak istedikleri iki yenilik olduğunu aktarıyor. Bunlar: Otoparklarla anlaşmalar yapıp uygulama üzerinden boş yer gösterimi, online check-in hizmeti sağlamak ve Moskova, Londra, Paris için de ayrı uygulama başlatılması.

Utku, yatırım almak için izledikleri stratejiyi ise şu sözlerle özetliyor: “Bir hayali sunumla bu enteresan sosyal park paylaşım ve otopark geliri modeli fikrimizi aktarmak yerine projeyi üretip aktif başlatmayı seçtik. İlk olarak uygulamayı iOS’ta çıkartıp, ilk üyeleri alıp hızlı çıkışla yüksek ani talep gördük çok heyecanlandık. Şimdi de ek maliyetler için bu elle tutulur veriler ile yatırımcı görüşmeleri yapıyoruz. Yurtdışından bir, Türkiye’den iki, toplam üç yatırımcı ile görüşüyoruz.”

Soru işaretleri var
Peki bu sistem Türkiye’de ne kadar kabul görecek? Kullanıcı için zor bir model olduğunu belirtenler var. İstanbul’un telaşında arabayı park ederken ve park yerinden çıkarken uygulamayla uğraşmak birçok kişi tarafından gerçekçi bulunmuyor.

Güvenlik endişeleri de uygulamanın geleceği konusunda risk oluşturuyor. Bazı araç sahipleri araçlarının yerlerini ve ne zamana kadar araçlarını kullanmayacakları bilgisini internette paylaşmanın hırsızlara davetiye çıkaracağını düşünüyor. Diğer yandan uygulama kişisel bilgi istediğinden kullanıcılar arası bir güvenlik riskinin düşük olduğu belirtiliyor.

PAYLAŞ