Kaplumbağaların hediyesi Dalyan

1446
PAYLAŞ

Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan kanalın kenarında yer alan Dalyan, huzurlu bir tatil vaad ediyor. Üstelik, Dalaman Havaalanı’na yaklaşık 45 dakika uzaklıkta.

Bölgenin bozulmayışını sevimli bir canlıya borçluyuz. Çünkü burası, ‘Caretta Caretta’ denilen deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarının en büyüklerinden olan İztuzu Plajı ve kanalın ekolojik bağlantısı nedeniyle Köyceğiz Gölü’nü de içine alan bir bölge. FKÖÇKK (Fethiye-Köyceğiz Özel Çevre Koruma Kanunu) isimli kanun sayesinde bölgedeki imar büyük ölçüde engellendi. Bu bölgeye büyük otel ve tatil köyü yapılamıyor.

Zaten enteresandır ki burası, Türkiye’nin en büyük villa turizmi potansiyeline sahip. Büyük otel olmadığından pansiyonculuk başlamış. Ardından apart oteller çoğalmış. Her ikisi de devam ederken, düşük imar yüzdesinin de payıyla buradaki birçok villa sahibi, evlerini kısa süreli kiralamaya açmış. Bu iş ilerledikçe de kiralanması için villalar yapılmış. Siz de, özellikle kalabalık bir aileyseniz, ekonomik bir bütçeyle lüks bir villada tatil geçirebilirsiniz.

“Dalyan bir cennettir” denir, gerçekten de öyle. Muhteşem İztuzu Plajı, Kaunos Antik Kenti, şehre nefis bir dekor olmuş Kaunos Kaya Mezarları, çamur banyoları, doğa yürüyüş parkurları, orman içi safari alanları ve kanalındaki deniz ürünü ziyafetleriyle burayı gezmekle bitiremiyorsunuz. Kilometrelerce uzanan kanallarda tüm gün sürecek tekne turuna mutlaka katılmalısınız. Koylarda hem yemek yiyebilir hem de manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Dilerseniz Kaunos antik kentinde durup bölgeyi keşfedebiliyorsunuz. Teknelerin kanalın içinde verdiği görüntülerse gerçekten birer tablo.

Tekne turundaki bir diğer duraksa beş kilometrelik İztuzu Plajı. Dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen İztuzu, basında ilk kez 1986’da buraya tatil köyü yapılmak istenmesiyle duyuldu. Caretta Caretta kaplumbağalarını korumak için çevreciler ve dünya basını harekete geçince bölge doğal sit alanı ilan edildi. Buraya daha önce gitmemiş birinin sorduğu soruların başında: “Kalacağımız yer deniz kenarında mı” geliyor. Benim cevabım ise: “Hayır, Allah korusun!”

Yemeden dönme
Mavi yengeç: Mavi yengeç buraya özgü bir lezzet. Aslen kökeni Güney Amerika olan mavi yengeçler oldukça lezzetli.

Koca kafa: ‘Koca kafa’ adı verilen mavri kefali, mutlaka deneyin.

Narlı dondurma: Nar Danesi adlı mekanda Ayşe Teyze’nin kendisinin yaptığı keçi sütlü ve narlı dondurmayı mutlaka deneyin.

Alışveriş listesi
Turistik eşya satan dükkan ve sokak tezgahlarından pek çok şey satın alınabilir. Özellikle bölgenin maskotu haline gelmiş olan kaplumbağa figürlü anahtarlıklar, magnetler ve biblolar oldukça meşhur. Teyzelerin hazırladığı oya, dantel, boncuk işlerinden de almak isteyebilirsiniz.

Mutlaka görün
Sülüngür Gölü: Doğal bir balık üreme merkezi olan Sülüngür Gölü’nün deltaya bağlandığı kısma Küçük Dalyan deniyor. Burası aynı zamanda kuş gözlemcileri için de ideal.

Radar: Manzara fotoğrafı çekmeyi sevenlerin kaçırmaması gereken yer. Buraya toplu taşıma yok. Yolun son derece bozuk olduğunu söylemeliyim. Ama manzarayı görünce her üç metrede bir tekerin düştüğü yollar hafızanızdan siliniyor.

PAYLAŞ