Şekere alternatif çıktı

2007’de Mersin’de faaliyete başlayan Meysüt, organik keçiboynuzu şurubu geliştirdi. Üç yıllık Ar-Ge çalışmasıyla geliştirilen şurubun günlük şekerin yerini alabileceği belirtiliyor. Genel Müdürü Cezmi Yıldırım, Türkiye’deki organik şeker sıkıntısının ürettikleri keçiboynuzu şurubu ile kapatılabileceğini söylüyor.

955
PAYLAŞ

Meysüt’ün geliştirdiği organik keçiboynuzu şurubu şekerin yerini alabilir. Meysüt’ün Mersin Üniversitesi Teknopark laboratuarında gerçekleştirdiği üç yıllık Ar-Ge çalışması meyvesini verdi.

Türkiye’de kıvam artırıcı ve jelleştiriciler konusunda Ar-Ge çalışması yapan ender kuruluşlardan birisi olan Meysüt kek, pasta, dondurma ve hatta çayda şeker yerine kullanılabilecek organik keçiboynuzu şurubunu ‘Kebal’ markası ile piyasaya sundu.

İlk olarak İzmir ve İstanbul’da eczane, organik ürün satan pazar ve mağazalarda satışa sunulan Kebal, yakın zamanda tüm Türkiye’de satışta olacak.

Organik şekerde açığı kapatacak
2007 yılında Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete başlayan Meysüt, Ar-Ge bölümünde dondurma, yoğurt, su bazlı jöleler ve et ürünleri için kullanıma hazır, dengelenmiş stabilizerler geliştiriyor. Geliştirdiği organik keçiboynuzu şurubu ile Türkiye’de bir ilke imza atan şirketin Genel Müdürü Cezmi Yıldırım, Türkiye’deki organik şeker sıkıntısının ürettikleri keçiboynuzu şurubu ile kapatılabileceğini belirterek söze şöyle devam ediyor: “Keçiboynuzu pekmezinin iyileştirilmiş hali olan organik kökenli keçiboynuzu şeker şurubunu ilk biz üretiyoruz. Bunu inovatif bir ürün olarak piyasaya sunduk.”

Soğuk pres yöntemiyle üretilen keçiboynuzu şurubunun doğal bal görünümünde olduğunu belirten Yıldırım, “Ülkemizde organik şeker temini çok pahalı ve zor. Keçiboynuzu şurubu organik sertifikalı olduğundan dolayı organik şeker ikamesinde ülkemizde önemli bir açığı dolduracaktır,” diyor.

cezmi-yıldırımGünlük şekerin yerini alabilir
Yıldırım, keçiboynuzu şurubunun hassas filtrasyon ve düşük sıcaklıkta vakum altında buharlaştırma işlemlerinden geçtiğini ve bu sayede sahip olduğu yumuşak tat ve aromasıyla her yaş grubu tarafından tüketilebileceğini söylüyor. Şurup, direkt tüketimin yanında çay, kahve gibi içeceklerde, yoğurt, kek, hamur işleri ve dondurma gibi gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılabilecek. Yıllık 1.500 ton şeker şurubu üretim kapasitesine sahip olan Meysüt, hem endüstriyel hem de ev içi kullanım olarak tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor.

Yıldırım, keçiboynuzu şurubunun zengin mineraller ve elzem aminoasitlerin yanı sıra çok önemli bir bileşen olan D-Pinitol içerdiğini ve bu bileşenin insan sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğunu da vurguluyor.

Keçiboynuzu şurubunun marka isminin hikayesin de oldukça ilginç. Yıldırım, Kebal’ın anlamını şöyle açıklıyor. “Keçiboynuzu meyvesinin İngilizcesi, Yahya (Peygamber) ekmeği anlamına gelen ‘St. John’s-bread’. Kutsal metinlerde keçiboynuzundan Yahya Peygamber’in çöllerde uzun süre hayatta kalmasını sağlayan ‘yaban balı’ olarak bahsedilir. Biz de ürünümüzü bu rivayetten esinlenerek ‘Kebal’ olarak adlandırdık.”

Yıldırım, keçiboynuzu şurubunu kısa süre içerisinde ihraç etmeye başlayacaklarını ve öncelikle hedeflerinin Uzakdoğu olduğunu söylüyor. Ardından Avrupa Birliği ülkelerine ihracat gerçekleştirmeyi hedefleyen Yıldırım, “Üretimin üçte birini ihracata aktaracağız,” diyor.

Organik olarak keçiboynuzu gamı, keçiboynuzu pekmezi ve şurubu üretimlerinin zaten mevcut olduğunu belirten Yıldırım, bunların yanında organik dondurma için de çalışmalarının tamamladığını ifade ederek talebe göre farklı çalışmalara her zaman açık olduklarının çiziyor.

PAYLAŞ