Bir mucit nasıl engellenir?

838
PAYLAŞ

Mucit hikayelerini seviyoruz… İsteyen bilim ve eğitim, isteyen ekonomi, isteyen de toplumsal-tarihsel açıdan bakabiliyor bu hikayelere. İlayda Şamilgil ise istemeden de olsa siyaseti kattı bu bakış açılarına. Onun başından geçenler, bir bilim kurumu olan TÜBİTAK’ın siyasallaştırılmasını çarpıcı bir örnekle ortaya koydu.
İlayda’nın mucitlik hikayesi lisenin başlangıcında fizik kulübüne girmesiyle başlıyor. Bu kulüp öğrencilere lise döneminde proje yapmalarına imkan sağlıyor. Öğrencilerin merak ettiklerini açıklamalarına yardımcı oluyor.
İlayda aslında hepimizin günlük hayatta karşılaştığı bir soruna cevap bulmak için kolları sıvıyor. Sorun ise marketten aldığımız süt ve meyve suyu gibi içeceklerin ne kadarının bildiğimiz su olduğu. Sütün ve meyve suyunun kalitesi içerisindeki su oranından belli oluyor. Elbette meyve sularına belli bir miktar su ko¬nulması gerekiyor ama fazlası da kaliteyi düşürüyor. Bir sıvının içindeki su oranını belirleyen geleneksel yöntemler pahalı ve bu yüzden bu yöntemlere çokça başvurulmuyor.
Bu sorunu gören genç bilim insanı İlayda, “Bu sorunu nasıl ucuz ve kolay bir yoldan çözebilirim diye düşündüm. Suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. ‘Ne kadar deformasyon varsa o kadar su olur’ tezinden yola çıkarak sıvılardaki su oranını ölçebileceğimi gördüm ve bunun üzerinde çalıştım,” diyor. Bir yıl boyunca bazen geceleri de dahil olmak üzere projesi üzerinde çalışan İlayda, “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adını verdiği projesini geliştirir. Macera ise bundan sonra başlıyor.

Yazının devamı için: Urbanista Mayıs Sayısı

PAYLAŞ