Balık pulu jelatine dönüşüyor

770
PAYLAŞ

Ege Üniversitesi – Su Ürünleri Fakültesi’nden Doç. Dr. M. Tolga Dinçer ve ekibi balık pulu atığını jelatine dönüştürme projesiyle ekonomik değeri sıfır olan bir ürünü yüksek kaliteli bir ürüne çevirmeyi başardı. Dünyada üretilen jelatinin yüzde 60’ı domuz kaynaklı. Domuz ürünlerinin giremediği Türkiye gibi ülkeler balık pulundan üretilen jelatin için potansiyel bir pazar oluşturuyor. Projenin yürütücüsü Dinçer; gıda, kozmetik ve yapıştırıcı gibi alanlarda kullanılan jelatinin yüksek kalitesiyle endüstriyel kullanıma hazır olduğunu belirtiyor.
Projenin hikayesi 2012’de başlıyor… Uzun yıllar balık yetiştiriciliği alanında yöneticilik yapan Sevinç Kopuz, balık pulunun yeniden değerlendirilmesi fikri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden Gıda Ar-Ge Proje Pazarı kategorisinde birincilik ödülü alıyor.
Danadan elde edilen jelatinin kullanıldığı Türkiye’de jelatin üretiminde açık bulunuyor. Dinçer, Türkiye’nin yıllık 5.000 ton jelatin ihtiyacı olduğunu ve az sayıda fabrika bulunması dolayısıyla yalnızca 2.000-3.000 ton civarında bir jelatin üretimi gerçekleştirildiğini söylüyor. Tüketimin artmasına bağlı olarak her geçen gün büyüyen açık karşısında jelatin ithalatı da artıyor. Ayrıca Dinçer’in aklına ürettikleri jelatinin “helal” gıda olarak nitelendirileceği gelmemiş, ancak jelatinin kaynağının balık olması bu sonucu doğuruyor.

Yazının devamı için: Urbanista Mayıs Sayısı

PAYLAŞ