Türkiye’de ekolojik tatil seçeneği

4797
PAYLAŞ

Daha önce Avrupa’daki ekolojik çiftliklerde gönüllülük yaparak seyahat etme tecrübelerim hakkında yazmıştım; bana göre bu en iyi seyahat biçimi. Yeni kültürleri ‘ayakları yere basan’ bir bakış açısıyla keşfetmek, yerel halkla birlikte yaşamak ve çalışmak, taze, organik, ev yapımı geleneksel yemekler tatmak, yeni beceriler kazanmak, ekolojik bir şekilde yaşamak… Fayda listesi uzadıkça uzar. Beni Türkiye’ye, şehirdeki hızlı tempolu yaşantınızdan kaçıp tüm sorunlarınızı unutabileceğiniz büyülü bir yere, getiren de bu seyahat biçimiydi.

Eğer her zamanki tatil adreslerinizden biraz sıkıldıysanız veya iki hafta boyunca sadece sırt üstü yatmak eğlence anlayışınıza uymuyorsa (benim gibi), Kocaeli’deki Narköy’e gelin ve gönüllülük yapın. Kerpe’nin Karadeniz sahillerinden sadece 3 kilometre uzaklıkta, yoğun bir ormanla çevrili bu çiftlik, ziyaret ettiğim ekolojik komün çiftliklerinin en iyilerinden.

10 hektarlık bir alan üzerine kurulu çiftlik, doğal orman ve yeraltı su kaynaklarının yanı sıra organik çok kültürlü ekilebilir arazi ve hayvan otlaklarıyla oldukça iyi dengelenmiş. Çok kültürlü tarım, aynı arazide kardeş bitkiler yöntemi kullanarak farklı türde ekinler yetiştirmek anlamına geliyor. Bu yöntemin amacı doğal bir ekosistemin çeşitliliğini taklit ederek ürünün kalitesini ve miktarını arttırmak.narköy-atölye

Narköy çiftliğinin sahipleri, araziyi 10 yıl önce satın alarak onu geleneksel tarım yapan çiftçilerin elinden kurtaran çok sevimli bir Türk aile. Araziyi nasıl bulduklarına dair detaya girmeyeceğim. Bunun yerine öyküyü buraya geldiğinizde çiftliğin sahibi Nardane Kuşçu’nun kendisinden, bir fincan taze bitki çayı ve ev yapımı kek eşliğinde dinlemelisiniz.

Gönüllüler çiftlikte haftanın beş günü, günde yaklaşık altı saat çalışıyorlar; Cumartesi günleri de yarım gün çalışarak genellikle gönüllülerin yaşam alanlarını temizleyip düzenliyorlar. Yapılan işler oldukça çeşitli: inek ve keçilerin sağılması ve güdülmesine yardımcı olmaktan çiftlikte çalışan köylülerle birlikte tarlada çalışmaya, seraya yeni bitkiler ekmekten arada sırada kerpiç veya tahtadan yapılma biyo-konstrüksiyon projelerine kadar birçok aktiviteyi kapsıyor.

Geçen sene kerpiçten bir kulübe yaptık. Bin adet tuğlayı sıfırdan hazırlamamız iki buçuk ay, tuğlaları dizip çatıyı inşa etmemiz ise iki haftamızı aldı. Tüm bunları gönüllü işgücüyle, kil, kum, saman ve suyu çıplak el ve ayaklarımızla karıştırarak yaptık. İşin her zaman kolay olduğunu söyleyemeyeceğim, aslında normalde hiç de kolay değil, ama yeni beceriler edinmenin ve açık havada yeni ve ilginç insanlarla çalışmanın insanı tatmin eden bir yanı var ve parçası olan herkes bunun çok eğlenceli olduğunda hemfikir.

Her zaman olduğu gibi benim için en öne çıkan konu yemeklerdi. Türk mutfağı zaten nefis. Ama bunun yanında Narköy’de yemekler en lezzetli organik ürünlerle hazırlanıyor. Şunu söylemeliyim ki inanılmaz panoramik manzaranın yanında, genelde yeni gönüllülerin daha ilk günden kalplerini çalan şey Narköy’ün yemekleri.narköy-yemek

Çiftlikte tüketilen yemeğin yüzde 80-90’ının yürüme mesafesinde yetiştiriliyor olması oldukça etkileyici. Bunların içinde serbest dolaşan tavuklar, keçiler ve inekler, yerinde üretilen un, envai çeşit süt ürünü ve geniş meyve ve sebze seçnekleri var. Ayrıca yemekleri yapanlar tariflerinde kullanmak üzere geleneksel bilgiler ışığında yabani mantar ve bitki topluyorlar. Kuşçu, tohumların ustası ve geniş bir tohum bankasına sahip. Eğer samimi bir şekilde ilgi gösterirseniz ve tohumlara iyi bakacağınıza söz verirseniz, sizinle bilgilerini ve tohumlarını paylaşacaktır.

Konaklama biçimi oldukça ‘açık hava-vari’; yani herkesin birlikte kaldığı, içerisinde ahşap tabanlı yataklar bulunan büyük bir çadırda kalınıyor. Ormanla aranızda sadece bir ahşap dokusunun olması sizi doğaya biraz daha yakın hissettiriyor. Eğer sizin için mahremiyet konfordan daha önemliyse bir gölge bulup kendi çadırınızı da kurabilirsiniz. Duşlar ve tuvalet büyük çadırın hemen yanında.

Eğer çiftlikte sadece kısa bir süre kalmak istiyorsanız veya çalışmayıp sadece bir konuk olarak bu büyüyü yaşamayı tercih ediyorsanız, para karşılığında yukarıdaki kalış seçenekleri ve daha iyileri arasında seçim yapabilirsiniz.

Bu yaz Narköy’de çok çeşitli bir atölye programı var. Internet sitelerine bir göz atın, umarım sizinle orada görüşürüz! www.narkoy.com

PAYLAŞ