Zencefili artık içmek moda

841
PAYLAŞ

‘Zencefil kökü’ ya da yaygın olarak bilinen adıyla ‘zencefil’, yoğun aromasıyla tanınan bir bitki. Zencefil bitkisinin kurutularak ufalanmasıyla elde edilen toz hali ise, bir baharat olarak 14. yüzyıldan bu yana kullanılıyor. Günümüzde de baharlı ve acı tadıyla mutfaklarda yerini almaya devam ediyor.
Tahmin edeceğiniz gibi, çoğu insan taze zencefil kökünü fazlaca baharlı buluyor ve tüketmekte zorlanıyor. Bu nedenle çoğunlukla zencefilin toz formu, tazesinin yerine kullanılıyor. Hem de altıya bir gibi ciddi bir oranda…
Toz zencefil ile taze zencefilin tatları da elbette birbirinden farklı. Tıpkı kullanım alanları gibi… Toz haline getirilmiş zencefil bitkisi ekmek, kurabiye, kraker ya da keklerde tipik bir aroma verici olarak tercih ediliyor. Ancak zencefil, aklınızda yalnızca pastacılık sektöründe kullanılan bir baharat olarak şekillenmesin. Demlenmesiyle elde edilen çay, soğuk algınlığı için sıklıkla başvurulan bir ilaç gibi.
Bunun yanında, içki endüstrisinde de kullanılıyor. Örneğin, Fransa’nın Jarnac bölgesinde Canton adı verilen zencefil aromalı bir çeşit likör yapılıyor. Birleşik Krallık’ta ise zencefil aromalı şarap üretiliyor ve geleneksel olarak yeşil cam şişesinde satışa sunuluyor. Zencefilli gazoz ve zencefil birası ise üretildikleri topraklarda mide yatıştırıcı olarak kullanılıyor.

Yazının devamı için: Urbanista Nisan Sayısı

PAYLAŞ