Ormanın kucakladığı köy: Küre

1294
PAYLAŞ

Bir madenin işlenmesi, insanlık tarihi açısından her zaman önemli olmuştur. Dünya müzelerinde pek çok türevi görülen bakır ise bu madenlerin en önemlileri arasındadır. Hatırlarsanız, okul kitaplarımızda bile maden devrini gösteren resimlerde temsili karakterlerin elinde görülen kap kacaklar hep bakırdan olurdu. Bu madenin bol bulunduğu bölge de, oldum olası Anadolu topraklarıdır. Tam da bu yüzden, ülkemizde bakır eşya yüzyıllardır çok kullanılır. Hâlâ da popülerliğini sürdürmektedir bakır. Mesela menemen yendi mi, her zaman bakır sahan kullanılır.
Yalnızca Türkiye’nin değil geçmişten beri Avrupa’nın da bakır ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan yerlerden biri de Küre’dir. Kastamonu’nun bu şirin ilçesi, ta Osmanlı döneminde ‘Küre-i Nühas’, yani ‘Bakır Ocağı’ olarak arşivlere adını yazdırmıştır. Küre ilçesi ve bakırın ilişkisiyle ilgili bilgiler sadece bununla da sınırlı kalmıyor.
Küre’deki bakır madeninin tarihinin Cenevizlilere kadar dayandığı biliniyor. Hatta yeni araştırmalarda bu geçmişin daha bile eskiye gittiği tahmin ediliyor. Düşünün, kim bilir buradan kimler gelmiş, kimler geçmiştir…

Yazının devamı için: Urbanista Nisan Sayısı

PAYLAŞ