Magiritsa Çorbası

924
PAYLAŞ

Sevgili dostlar,
Dünyanın değişik din ve gelenekleriyle özdeşleşmiş kutsal günler vardır. Hristiyanlar için bunların en önemlilerinden biridir Paskalya Günü. Hep birlikte yazı karşılamaya hazırlandığımız bu Nisan ayında vakti gelmiş olan Paskalya’dan ve adetlerinden dilimin döndüğünce bahsetmek istiyorum. Paskalya Yortusu, çeşitli dillerde farklı şekillerde ifadesini bulur. Latince ‘Pascha’ sözcüğünün karşılığı, İbranice’de ‘Pesach’ sözcüğüdür ve ‘Hamursuz Bayramı’ anlamına gelir. İngilizce’deki ‘Easter’ kelimesiyse, eski İngilizce’den gelen ‘Eastre’ sözcüğünden türer ve ‘Nisan ayı’nı ifade eder. İşte çeşitli inançlarda hamursuz, etsiz ya da perhiz olarak anılan ve yaklaşık beş hafta süren Büyük Perhiz’in bitişi anlamına gelir Paskalya Günü. Bu sürenin sonundaki kutsal hafta ise, İsa’nın Dirilişi’ni temsil eden Paskalya ile sona erer. Kısacası, yaklaşık 40 günlük bu sürenin son günüdür Paskalya.
Çocukluğumdan hatırlıyorum ki, Büyük Oruç’tan önceki karnaval süresince İstanbullu Rum hanımları, evlerini ziyaret edecek konuklarına ev yapımı likör ikram ederdi. Yanına hazırladıkları tatlılar ise bahsetmeye değer doğrusu: Şuruplu tatlılar, cevizli muskalar, revani, baklava, kaymaklı ekmek kadayıfı, tarçınlı irmik helvası, vişne reçeli sürülmüş kızarmış ekmek dilimleri ve niceleri…
Cemaat balolarında Pera’nın köklü burjuva aileleri evlerinde mezeler, tatlılar ve içkilerle dolu zengin büfeler hazırlar, davetler verirdi. Burada müzisyenler bulunur, garsonlar eşliğinde servis yapılırdı. Halkın eğlenme biçimi ise tamamen farklıydı.

Yazının devamı için: Urbanista Nisan Sayısı

PAYLAŞ