Kendi kendini sulayan saksılar

903
PAYLAŞ

Su, hayatın kaynağıdır. O kadar değerlidir ki, verimli kullanılması sürdürülebilir bir yaşam için en büyük önceliklerden biri olmalıdır. Halihazırda dünyada birçok ülkede bulması çok zor olan içme suyu, yakında çok zor bulunan bir kaynağa dönüşecek. Birçokları musluk suyu içmenin sağlıksız olduğuna inanırken, çokuluslu şirketler dünyanın bu en doğal kaynağını sessizce arasında paylaşıyor ve özelleştiriyor. Suyun, geleceğin petrolü olacağı düşünülüyor, yani kullanılabilir su üzerinde kontrol sahibi olmak güç savaşlarına ve türlü yolsuzluklara yol açabilir. Bu yüzden su kaynaklarımızı nasıl daha verimli kullanabileceğimizi öğrenmek, her zamankinden daha fazla aciliyet teşkil eden bir mesele.
Şimdi kendinize şu soruları sorun: Her gün ne kadar su içtiğinizi biliyor musunuz veya gün boyu bardak bardak su içerken bunu düşünüyor musunuz? Ben düşünmüyorum. “Düşünüyorum” deseniz bile, içtiğiniz su miktarı havaya, aktivitelerinize ve başka faktörlere bağlı olarak değiştiği için muhtemelen hesabını yapmanın zor olduğunu göreceksiniz. Gelmek istediğim nokta şu: biz ne kadar su içtiğimizi bilmiyorken, bahçemizin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu nasıl bilebiliriz? Dünyadaki ev ve bahçe bitkilerinin neredeyse yarısından çoğunun fazla sulanmaktan öldüğü bir gerçek, bu süreçte litrelerce su da ziyan ediliyor.
Bu ayın ipucu konusu kendi kendini sulayan saksılar, buna kısaca KSS diyelim. Bu bahçecilik metodu, bitkinizin dışarıdan müdahaleye ihtiyaç duymadan ve su tasarrufunu azami seviyeye çıkararak kendi kendisini sulamasını sağlayacak.

Yazının devamı için: Urbanista Nisan Sayısı

PAYLAŞ