Göreme’nin kiliseleri

1170
PAYLAŞ

Her kaya bir yaşam alanı
Her ne kadar Nevşehir Ürgüp’teki Peri Bacaları’nın gölgesinde kalmış olsa da Göreme beldesi aslında pek çok tarihi zenginliğe sahip. Bölgeye yerleşen ilk Hristiyanlar tarafından inşa edilen göz alıcı manastır ve kiliseler, Bizans sanatının önemli örnekleri arasında. 13. yüzyıla kadar manastır hayatının yaşandığı Göreme’de hemen her kaya bloğunun içinde kilise, şapeller görmek mümkün. Karasal iklimin yaz sıcağından hoşlanmayanlar için bahar ayları, en ideal seyahat mevsimi.

Açık Hava Müzesi ve kiliselergkil-carikli kilise
Tokalı Kilise, M.S. 4-13. yüzyıllar arasında manastır hayatının yaşandığı Göreme Açık Hava Müzesi’nin önemli bir parçası. İçinde İsa’nın 12 havarisine ait freskler var. Küçük bir mağara kilisesi olan Elmalı Kilise, adını içeride resmedilen Mikâil’in elindeki elmadan alıyor. 11. yüzyılda inşa edilen Azize Barbara Kilisesi ise, Hristiyanlığı seçtiği için babası tarafından öldürülen Azize Barbara için inşa edildi. Çarıklı Kilise’nin ismiyse, İsa’nın göğe yükselişini temsil eden iki ayak izinden geliyor.

Manastırları mutlaka gezin
Karanlık Kilise, aslında 11. yüzyılda inşa edilen bir manastır. Kilisenin adı, tüm kiliseyi yalnızca bir tane pencere aydınlattığı için bu şekilde konulmuş. Ancak az ışık alması, içindeki süslemelerin korunmasını sağlamış. Açık Hava Müzesi girişinin solunda yer alan 6-7 katlı kaya kütlesi ise Rahibeler Manastırı. Manastırın tünelle ulaşılan bir de kilisesi var. Sağdaki Rahipler Manastırı’nda ise katlar arasındaki geçişler kapandığından, sadece giriş katındaki birkaç oda görülebiliyor.

PAYLAŞ