Sevgiliyle kaçamak

1281
PAYLAŞ

Adalar

Sevgililer Günü’nde yakın mekanlar tercih ediyorsanız size ilk önerimiz; İstanbul’un incisi Adalar. Bostancı ya da Kabataş’tan motolarla gidebileceğiniz adaların eşsiz güzellikteki sokaklarında ister yürüyerek, ister bisikletle turlayabilir, sahildeki restoranlarda deniz ürünlerine doyabilirsiniz. Büyükada’yı tercih ediyor ama kalabalıktan uzak olmak istiyorum diyorsanız; odaları, bahçesi ve atmosferi ile size unutamayacağınız bir gün yaşatacak ‘Naya İstanbul’ doğru adres olabilir.

Ağva

İstanbul’a yakın bir mekan arandığında akla gelen ikinci yer Ağva. Göksu nehrinin kenarında romantik yürüyüşler yapıp, yine nehir kenarındaki otellerde konaklayabilir, deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Ama pek bilinmeyen bir mekan arıyorsanız Ağva Yolu’nda Akçakese köyündeki Woody Ville’e uğramalısınız. Bungalov evleri, Karadeniz’e açılan sahili ve kumsalı ile dalga seslerinden başka ses duymayacağınız bu mekan, size İstanbul’u unutturabilir.

Kandıra

Bugüne kadar romantik yerler listesinde pek rastlamadığınız, İstanbul’un kaosundan sadece bir buçuk saat uzaklıktaki Kocaeli iline bağlı Kandıra’ya gittiğinize asla pişman olmayacaksınız. Sizi şirin balıkçı tekneleriyle karşılayacak çam ormanlarıyla çevrili Kandıra, ünlü yoğurduyla damağınıza hitap ettiği gibi, sahilleriyle ünlü Cebeci, Kefken, Kumcağız ve Kerpe’siyle de görülmeye değer. Özellikle Kefken’deki Pembe Kayalar’ı görmeden dönmeyin. Bölgede sayısız pansiyon bulabiliriniz.

Romantik Yol

“Almanya ve romantizm ne alaka,” diyorsanız, Almanya’nın güneyinde yer alan, yaklaşık 350 kilometrelik Romantik Yol sizi şaşırtabilir. Füssen’de başlayıp, Würzburg’ta sonlanan bu yolda; dağlar, ormanlar, göller, süslü evler ve şatolarla bezeli yaklaşık 30 şehir ve kasaba yer alıyor. Romantik Yol’u gezebilmek için Frankfurt ya da Münih’e ulaşmanız yeterli. Yolu, trenle ya da özel otobüslerle gezebileceğiniz gibi araba kiralayarak gezmeniz de mümkün.

Prag

Kısa bir Sevgililer Günü tatili için diğer bir adres Prag olabilir. İstanbul’dan 3 saatlik bir uçuş sonrası ulaşacağınız Prag’da özellikle akşam saatlerinde Charles Köprüsü’nde romantik bir gezi yapabilirPetrin Tepesi’nde şehrin tüm güzelliğini sıcak şarap eşliğinde izleyebilir, şehir meydanında bulacağınız faytonlarla Arnavut kaldırımı sokaklarda dolaşabilir, Black Angel’s Bar’ın yüzlerce mum ile aydınlatılan loş ortamında romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Marakeş

Vize ile uğraşmak istemeyenler içinse önerimiz masalsı atmosferiyle dikkat çeken Marakeş. Bu mistik şehrin meşhur merkezi bir film setini andıran Jemaa el Fnaa. Maymunlar, falcılar, dövmeciler, yılanlarla gösteri yapanlar, akrobatlar, ilizyonistler ve şifacılar meydanın baş aktörleri. Marakeş’te leziz yemeklerden tadıp, özenle korunan bahçeler arasında isterseniz kokteylinizi isterseniz de nane çayınızı yudumlayabilir, tarihi hamamlarda kendinizi şımartabilirsiniz.

 

PAYLAŞ