Patateslerinizi yeniden üretin

827
PAYLAŞ

Doğanın en hayran olduğum yanlarından birisi kendisini sürekli yenileyebilme gücüdür. Bazı bitkilerin yeniden üreme şekli bize sihir gibi gelir; sadece bir kaç gün veya hafta içinde yeni bir organ oluştururlar. Bitkiden bitki üretmek sadece eğlenmek için bile denenebilir, ayrıca bu atıklarımızın geri dönüşümü için iyi bir yoldur. Herhangi bir bitkiyi yeniden üretmeyi denerseniz bir mucizeye tanık olursunuz. Üstelik bu çocuklarla yapılacak çok mükemmel bir aktivitedir.
Kolay olanla başlayalım. Taze soğan veya pırasa yediğinizde sonunda 3 ya da 7 santimetre kadarını bırakın. Köklerini biraz kesin ve bir bardak suyun içine sapın yarısı girecek şekilde daldırın. Aynısını kereviz başları, marul, lahana ve Çin lahanası ile de yapabilirsiniz. Birkaç gün içinde yeniden büyüdüklerini göreceksiniz. Suyunu haftada üç kez değiştirin. Bitkiniz on gün sonra toprağa ekmeye hazır hale gelecektir. Ama isterseniz suda ne kadar büyüdüğünü görmeyi de deneyebilirsiniz.
Pazarda sarımsak veya soğan satın alırken, sürgün vermeye başlayanları alın ve yukarda anlatılanların aynısını uygulayın. Bitkinin verdiği filizi topladıktan sonra gömdüğünüz sarımsak veya soğanı yiyebilirsiniz. Bu tarzda yapabileceğiniz diğer üretimler ise şöyle…

Yazının devamı için: Urbanista Şubat Sayısı

PAYLAŞ