Çocuklara fotoğraf öğretiyor

Ülkemizde fotoğraf sanatının gelişmesini, fotoğraf üretiminin yaygınlaşmasını ve toplumsallaşmasını amaçlayan Fotoğraf Vakfı, fotoğrafçılar arasında dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve ülkemizin geçmiş fotoğraf mirasının korunması konularında çalışmalar yapıyor.

662
PAYLAŞ

Hemen hemen hepimiz elimizdeki telefonlar nedeniyle birer fotoğrafçı haline gelmiş durumdayız. Fotoğraf, hayatımızın önemli bir parçası. Kimimiz hoşuna giden bir manzarayı, kimimiz toplumsal bir olayı, kimimiz sokakları çekiyoruz. Kimimiz de selfie çılgınlığında… Artık tab etme derdimiz de yok. Birçok kişi de fotoğraf kurslarına yazılıp, profesyonel makineleri ile işi çözmeye çalışıyor.
Hepimizin hayatının olmazsa olmaz bir parçası haline gelen fotoğrafın, biz bu imkanları edinmeden önce kurulan bir vakfı var. Bundan 10 yıl önce Özcan Yurdalan ve Kemal Cengizkan’ın fikir önderliğini, Yücel Tunca, Dora Günel ve Mehmet Kaçmaz’ın kurucu üyeliğini yaptığı ‘Fotoğraf Vakfı’.
“Aslında vakfın hikayesi çok daha eskilere dayanıyor,” diyor Yücel Tunca ve ekliyor: “Fikir aslında 1999 Marmara Depremi’nden sonra Dayanışma Gönüllüleri’nin deprem bölgesindeki çocuklarla yaptığı faaliyetler sırasında doğdu. Orada Fotoğrafçı Çocuklar ismiyle çok sayıda atölye ve atölye sergileri yapıldı. 2000 yılında ise bir fotoğraf vakfı mı kuralım yoksa başka bir sivil toplum kuruluşu mu, diye düşünürken yapılan toplantılar sonucunda genel eğilim fotoğraf vakfı üzerine oldu. Bunun üzerine 2001 yılında mahkemeye başvurduk ve üç buçuk yıllık bir sürecin ardından 2004 yılının Kasım ayında vakfın kuruluşu gerçekleştirildi.“
Fotoğraf Vakfı, ülkemizde fotoğraf sanatının gelişmesini, fotoğraf üretiminin yaygınlaşmasını ve toplumsallaşmasını, fotoğrafçılar arasında dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesini, ülkemizin geçmiş fotoğraf mirasının korunmasını ve değerlendirilmesini amaçlıyor. Vakfın çıkış noktası fotoğrafçı çocuklar atölyeleri olduğu için, ana çalışma noktalarından bir tanesi bugüne kadar hep çocuklar olmuş.

Yazının devamı için: Urbanista Şubat Sayısı

PAYLAŞ