Altın Post’un izinde Ordu

Antik Yunan mitolojisinde bile kendine özel yer bulan Ordu şehri, Karadeniz'in keşfedilmemiş cenneti.

1174
PAYLAŞ

Eski Yunan Mitalojisi’ne göre Bulut Tanrıçası Nephele, çocukları Phrixus ve Hele’yi babaları tarafından kurban edilecekken Hermes’in verdiği altın postlu uçan koçla kaçırır. Hele, Çanakkale Boğazı’nda düşüp ölür ama Phrixus, Colchiz’e kadar gelir. Koç ise burada Zeus’a kurban edilir. Bu koçun postu yıllar sonra Iolkos Krallığı’nın başındaki Aison’un oğlu Iason (Yason) tarafından aranan meşhur Altın Post haline gelir. Mitolojiye göre Ordu’nun Perşembe ilçesindeki Yason Burnu, Altın Post’un kaybolduğu yerdir. Ben de Antik Yunan mitolojisinde kendine özel yer bulan Ordu’daydım.

1)Taşbaşı Mahallesi
Merkezdeki Taşbaşı Mahallesi, Boztepe’nin eteklerine kurulu. Eski Ordu’yu teneffüs edebileceğiniz keyifli bir yer. Cumhuriyet dönemindeki mübadeleye kadar Ermeni ve Rumların çoğunlukta olduğu bir mahalleymiş. Burayı ‘3 Kız’ heykelinden gezmeye başladık. Bu kızlar, ‘Yine Yeşerdi Fındık Dalları’ türküsünde geçenler. Türkü’deki Tabya başı da, bugünkü Taşbaşı’nın o zamanlardaki adı. Mahallenin en bilinen yeri Taşbaşı Kilisesi. Görsel olarak göz alıcı. Hatta biz burayı gezerken bir yeni evli çift düğün fotoğrafı için oradaydı. Ancak içerisi bakımsız. 1950’lerde hapishane olarak bile kullanılmış.

2) Boztepe
Ordu denince ilk akla gelen yer burası. Yamaç paraşütü yapanlar için en önemli 10 noktadan biri. Birçok kafe ve restoranı olan bölgeye otomobil ve teleferikle çıkılıyor. Biz teleferiği seçtik. Deniz seviyesinden 509 metre yükseğe çıkıyorsunuz. Bu, 2.3 kilometrelik uzunluktaki yolculuk altı dakika 35 saniye sürüyor (Rakamlar teleferik istasyonunda açıklanan veriler). Teleferik yolculuğu boyunca Ordu manzarasının tadını çıkarmak mümkün. Tepede sis olduğundan manzarayı görme şansım olmadı. Ama sadece teleferikle inip çıkmak bile güzel bir deneyim. Yolculuğun bedeliyse 5 TL. Biletinizi yırtmayın, çünkü inişte de lazım olacak.

3) Ordu Merkez
Ordu merkez büyük değil. En işlek yer Fidangör Caddesi. Üzerinde kilitlerin asılı olduğu platform ilginçti. Belki bilirsiniz, yurtdışında birçok köprüde sevgililer isimlerinin baş harfini asma kilide yazıp, kilidi köprüye asıp anahtarını nehre atıyor. Sahilde engelli vatandaşların araçlarını şarj etmeleri için kurulmuş istasyon da önemli. Merkezde gezmek için fazla yer yok. Yeme içme ve alışveriş için uygun.

4) Kurul Kayaları (Kurul Kalesi)
Ordu’dan Sivas istimaketine doğru 20 dakikada ulaşılan Bayadı Köyü sınırlarındaki Kurul Kayaları, önemli tarihi yerlerden. Arkeolojik kazıların yapıldığı Kurul Kayaları’nın tarihinin milattan önce birinci yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor. Kurul Kalesi’nin Helenistik dönemde Anadolu’daki en büyük siyasi güçlerden olan Pontus Krallığı’nın büyük kralı VI. Mitrades Eupator Dionysos tarafından kurulduğu biliniyor. Ulaşım virajlı ve kötü bir yoldan oluyor. Zirveye ulaşınca kayaları görebilmek için 10 dakika oldukça dik merdivenleri tırmanmanız gerek. Ama manzara için çıkmaya değer. Kazılarda şehir yavaş yavaş belirmeye başlamış. Tepede nereye indiği tam belli olmayan bir de mağara var.

5) Yason Burnu ve Kilisesi
Yason Burnu, Ordu’ya yarım saat mesafede. Ordu’dan Samsun istikametine giderken yeni yapılan otobanı değil, eski Perşembe yolunu kullanın. Hem trafik rahat hem de manzarası harika. Yason Burnu, Ordu’da gün batımının en güzel görüleceği yerlerden. Keyifli bir kır kahvesi var. Buranın balık çorbası da methediliyor. Ama buraya uğramadan önce başka yerde balıkların tadına baktığımızdan çorbayı içemedim. Yason Burnu, söylediğim gibi, meşhur Altın Post’un kaybolduğu yer. Bu burunda yer alan kilise de Ortodokslar’ın dünyadaki en önemli 150 kilisesinden biri.

6) Hoynat Adası
Perşembe Sahil Yolu’nda Vonalı Celal’i geçtikten biraz sonra Hoynat Adası’nı fotoğraflayacağınız bir cep var. Burada manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Tabii sizden önce birileri gelmediyse…

Ne yedim?
* Özel büyük bir ekmeğin içine konan dövme sucukla yapılan Ordu tostunun en güzelini, Fidangör Caddesi’ne gelmeden göreceğiniz Şamata Cafe’de yiyebilirsiniz. Fiyatı, 5 TL.
* Şamata Cafe’nin hemen yanındaki Denizciler Dondurma Sarayı’nda köy sütüyle yapılan dondurmayı tadın.
* Perşembe Vona Mevkii’ndeki Vonalı Celal’de mevsimine göre balık yiyin. Biz, levrek buğlamasına bayıldık.
* Pide için Bolaman sahilindeki Yosun Pide favorim oldu. Klasik, kıymalı yumurtalı pideyi denedim. Yanında turşu kavurması ve mısır ekmeği de geliyor.
* Yason Burnu yolundaki Uzun Saçlı’nın Yeri’nde çay için. “Su kaynaktan, kazan bakırdan, çay üç elekten geçerek demlenir, ateş fındık kabuğundan, bardaklar fındık külü ile yıkanır deterjan kullanılmaz” diyor sahibi.

Ne aldım?
* Yeni Fidangör Caddesi’ndeki Gürsoy Fındık’tan kavrulmuş pikola fındık, fındık ezmesi ve daha birçok fındık türevini alabilirsiniz.
Mevsiminde giderseniz pazardan trüf ve porcini mantarı almanız mümkün.
* Kısa sürede demlenen, tadı biraz daha buruk olan ve sadece bu bölgede satılan 42 Numaralı Tirebolu Çayı denenmeli.
* Ordu İli Arı Yetiştirmecileri Birliği’nin satış noktasından kestane balı aldım.
* Tereyağını her yerden alabilirsiniz ama renginin sarı olmasına dikkat edin.

Nerede kaldım?
Ben arkadaşlarımın evinde konakladım ama Anemon Hotel, Hampton bu Hilton Otelleri ve Öğretmen Evi de ideal seçenekler.

Nasıl gittim?
Yol çok uzun olduğundan otobüsü tercih etmedim. İstanbul’dan Samsun’a uçup buradan 15 TL ödeyerek Havaş ile yaklaşık iki saatte Ordu’ya geçtim. Yakında Ordu Giresun Havalimanı da açılacak.

PAYLAŞ